OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Chov

 

Agama bradatá (vousatá, australská) (Pogona vitticeps)

Pogona vitticeps sú veľmi obľúbené austrálske agamy chované v teráriách. Sú menšie ako leguán zelený, pomerne ochočiteľné, cenovo dostupné a veľmi zaujímavé svojim prehistorickým vzhľadom. Ideálne pre začínajúcich chovateľov.


Iné názvy: Agama bradatá, Bearded dragon, Bartagamen

Výskyt: Agamy rodu Pogona pochádzajú z Austrálie. V prírode obývajú predevšetkým savany, polopúšte, púšte s porastami tráv, kamenité pláne. Vitticeps je často mýlená s Pogona barbata, ktorá ma iný areál rozšírenia. Pogony vitticeps sa vyskutujú hlavne v strednej Austrálii, barbaty vo väčšej blízkosti východného pobrežia.

Veľkosť: 45 až 60 cm a to v závislosti na výžive a lokality odkiaľ pochádza.

Farba: Pogona vitticeps je v prírode zfarbená pieskovo-šedohnedo , u niektorých populácií agám červenohnedo
Sú výrazne trnité a môžu sa naježiť, keď roztiahnu zoširoka hrdelný lalok.

Potrava:
70% potravy by mala tvoriť živočíšna zložka:
Denne môžeme kŕmiť rôznymi druhmi cvrčkov, ako napr. cvrček dvojškvrnný (Gryllus bimaculatus), cvrček banánový (Gryllus assimilis) a cvrček domáci (Acheta domestica).
Dospelá agama skonzumuje za týždeň okolo 30 dospelých cvrčkov.
Zo švábov sa skrmuje najčastejšie Blaptica dubia u kotrých nie je pravdepodobné, že by vám zamorili domácnosť pri úniku.
Saranče Locusta migratoria môžu byť ďalšou alternatívou.

Múčne červy Tenebrio molitor podávame iba ako doplnkové krmivo kvôli vysokému obsahu chitínu. Holátka podávame 1-2x mesačne maximálne. Samiciam dodávajú potrebný vápnik a bielkoviny. K potrave podávame rôzne vitamínové preparáty. Vápnik podávame vo forme nadrvenej sépiovej kosti alebo škrupiniek od vajíčok.

Rastlinná zložka: Pogony obľubujú čínsku kapustu, uhorku, púpavu, čakanku, petržlen, zeler, špenát, kapustu, endíviu, cigóriu, kôpor, skorocel, ďatelinu, sedmokrásku, slez, lucerku, ligurček, papriku alebo mrkvu. Niektoré obľubujú aj ovocie /jahody, marhule, jabĺčka/, takže vždy je dobré ponúknuť rôznu potravu, nech si pogona vyberie sama čo jej chutí.

Voda: Tieto agamy väčšinou nepijú z misiek, ale zato rady olizujú steny a dekoráciu terária po rosení. Z podávanej rastlinnej potravy taktiež získavajú tekutiny, takže aj keď nevidíte vášho zverenca piť, nič sa nedeje pokiaľ dostáva zeleninu.

Terárium:

pre jedinca: 85 x 50 x 55 cm
pre pár: 110x55x60 cm
pre 4 dospelé agamy: 160x65x60 cm

Substrát by mal tvoriť piesok vo vrstve 5-10cm by mal byť jemný a prepláchnutý, proste zbavený nečistôt.
So zariadením to netreba preháňať, aby mala vaša pogona priestor na voľný pohyb. Kmene stromov a korene, miska s vodou, výhrevná polica úplne postačia.Živé rastliny nemávajú dlhú životnosť. Rozhodne neskúšajte dávať do terária kaktusy s ostňami, alebo jedovaté rastliny.

Svetlo a teplo: Priemerná teplota v teráriu by sa mala pohybovať v rozmedzí 23-35 stupňov. V teráriu by mali byť rôzne teplotné zóny, misku s vodou odporúčam dávať do najchladnejšej časti, inak sa bude voda veľmi rýchlo vyparovať.
Pod pieskom môžeme viesť výhrevný kábel, alebo môžeme pogone do terária dať výhrevný kameň. Ja mám Kábel v kombinácii s obyčajnou 60W žiarovkou.

Keďže je Pogona denný živočích, potrebuje mať na syntézu D vitamínu UV-B žiarenie, ktoré sa nachádza v slnečných lúčoch. Keďže toto žiarenie neprechádza sklom, musíme jeho zdroj /výbojku, kompaktnú žiarivku, trubicu/ umiestniť priamo do terária.

Rozdielnosť pohlaví: Dospelí samci majú na stehnách výrazné femorálne póry a pod koreňom chvosta uložené hemipenisy. Celkovo sú mohutnejší a širší koreň chvosta.

Rozmnožovanie: Po zazimovaní prichádza obdobie párenia. Samice kladú 12-30 vajec asi trikrát do roka do dopredu vyhrabaných jamiek v substráte. Vajcia inkubujeme vo vlhkom vermiculite. Pohlavie do istej miery závisí od teploty počas inkubácie, ale názory naň sa rôznia. Teplota 28 stupňov je primeraná. Po 55-75 dňoch sa vyliahnu 10 centimetrové mláďatká.